Ενημερωτική επιστολή γονέων

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

στο πλαίσιο δράσεων και παρεμβάσεων προληπτικού χαρακτήρα σε μαθητές σχολικών μονάδων και αναγνωρίζοντας ότι η πρόληψη της νοσηρότητας και θνητότητας από τα λοιμώδη νοσήματα με τους εμβολιασμούς αποτελεί το σπουδαιότερο επίτευγμα του 20ου αιώνα, η μονάδα υγείας της 2ης  ΤΟΜΥ Περιστερίου  θα επισκεφθεί το 16ο Δημοτικό σχολείο Περιστερίου την 7/4/2023 με ομάδα επαγγελματιών υγείας προκειμένου να ελέγξει την εμβολιαστική κάλυψη του μαθητικού πληθυσμού.

Παρακαλούμε για την προσκόμιση του Βιβλιαρίου Υγείας Παιδιού  (Β.Υ.Π.) του παιδιού σας, προκειμένου να ελεγχθεί η εμβολιαστική του κατάσταση. Επισημαίνουμε ότι η δράση αυτή είναι χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τους μαθητές ή το σχολείο και πραγματοποιείται στο χώρο του σχολείου.

Η ενημέρωση σας αναφορικά με τον έλεγχο της εμβολιαστικής κάλυψης του παιδιού σας θα γίνει εγγράφως, με προσωπική επιστολή σε σφραγισμένο φάκελο (για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων), τον οποίο θα παραλάβετε από το  Διευθυντή του σχολείου.

Δημοσιεύθηκε στην Νέα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.