ΠΡΑΞΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Αγαπητοί γονείς

Συγκλονισμένοι βλέπουμε να καταρρέουν σαν τραπουλόχαρτα κτίρια κατοικιών, σκοτώνοντας πολλές χιλιάδες ανθρώπων, τραυματίζοντας ακόμα περισσότερους και αφήνοντας δεκάδες χιλιάδες ξεσπιτωμένους και αβοήθητους σε συνθήκες ψύχους τόσο στην Τουρκία όσο και στη Συρία.

Αντίστοιχες τραγωδίες έχουμε ζήσει κι εμείς στην Ελλάδα και ειδικά στην Αθήνα και έχουμε την πείρα, ότι η ουσιαστική βοήθεια και ασπίδα προστασίας προέρχεται από την αλληλεγγύη του ίδιου του απλού λαού.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας εκφράζοντας  την αμέριστη αλληλεγγύη του στους λαούς της Τουρκίας και της Συρίας που επλήγησαν τα ξημερώματα της Δευτέρας 6 Φλεβάρη από τον καταστροφικό σεισμό των 7,8 ρίχτερ αποφάσισε τη συμμετοχή του, σε αγαστή συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, στη συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης και συγκεκριμένα :

• Κουβέρτες,
  • γάλα σε σκόνη και εβαπορέ,
  • πάνες ενηλίκων/μωρών,
  • σερβιέτες,
  • απορρυπαντικά ρούχων,
  • ορούς, γάζες, Hansaplast
  • είδη ατομικής υγιεινής.
  • Φάρμακα με ικανή ημερομηνία λήξης.

Καλούμε όλους τους συναδέλφους και τους γονείς των μαθητών μας να εκφράσουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους σε αυτή την κίνηση ανθρωπιάς προς τους συνανθρώπους μας.

Η δράση θα διαρκέσει έως και την Παρασκευή 17/02/2023.

Στη συνέχεια μαζί με τους μαθητές μας, για προφανείς παιδαγωγικούς λόγους, θα συσκευάσουμε σε κούτες τις προσφορές παραδίδοντάς τες στον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Περιστερίου «ΕΛΛΗ ΑΛΕΞΙΟΥ».

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ – ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

16ου  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Δημοσιεύθηκε στην Νέα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.