Εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2024-2025

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΕΓΚΥΚΛΙΟΣ

Φέτος στην Α΄ τάξη γράφονται παιδιά που γεννήθηκαν το 2018

Δικαιολογητικά εγγραφής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης. Δεν απαιτείται η προσκόμισή του. Θα αναζητηθεί από το σχολείο μέσω του πληροφοριακού συστήματος myschool του Υπουργείου Παιδείας.
Για τους μαθητές που δεν είναι γραμμένοι σε μητρώο κάποιου δήμου χρειάζεται Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης.

2. Βιβλιάριο υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο βεβαιώνεται ότι έχουν γίνει οι απαραίτητοι εμβολιασμοί (απλή επίδειξη).

3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) συμπληρωμένο από παιδίατρο. Το έντυπο το χορηγεί το σχολείο.  Μπορείτε να το κατεβάσετε και από εδώ.

4. Κάποιο έγγραφο από το οποίο να βεβαιώνεται η διεύθυνση κατοικίας (λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο κατοικίας).

5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου. Χορηγείται από το νηπιαγωγείο.

6. Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση για την εγγραφή. Το έντυπο το χορηγεί το σχολείο το οποίο υπογράφεται και από τους δύο γονείς.  Μπορείτε να το κατεβάσετε και από εδώ. Ο γονέας που δεν θα έρθει να αποστείλει υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης μέσω gov.gr.

7. Αίτηση εγγραφής στο ολοήμερο εφόσον το επιθυμείτε. Το έντυπο το χορηγεί το σχολείο.  Μπορείτε να το κατεβάσετε και από εδώ.

Όρια 16ου Δημοτικού Σχολείου Περιστερίου

Οι εγγραφές θα γίνονται
από Παρασκευή 1 Μαρτίου έως και Τετάρτη 20 Μαρτίου  κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας στο 2105715121 προς αποφυγή συνωστισμού
.

Δημοσιεύθηκε στην Νέα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.